Trzeba się liczyć z kosztami w postępowaniu przed izbą
Odwołanie w sprawie zamówienia publicznego można cofnąć w każdym czasie, aż do zamknięcia rozprawy.
Postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą jest postępowaniem szczególnym, uregulowanym w sposób odmienny aniżeli postępowania przed sądami powszechnymi. Decydując się na prowadzenie sporu przed KIO, należy mieć na uwadze, że zasady rządzące tym postępowaniem reguluje ustawa Prawo zamówień publicznych oraz akty wykonawcze wydane na jej podstawie. Podstawowe znaczenie mają tu przede wszystkim rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 22 marca 2010 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpoznawaniu odwołań oraz rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 15 marca 2010 r. w sprawie wysokości i sposobu pobierania wpisu od odwołania, oraz rodzajów kosztów w postępowaniu odwoławczym i sposobu ich rozliczania.
Uczestnicy rynku zamówień publicznych szczególną uwagę winni zwrócić na drugie z wymienionych rozporządzeń, a dokładnie jego zmianę, która weszła w życie 24 stycznia 2017 roku. W obowiązującym rozporządzeniu zmieniony został m.in. § 5 ust. 1 pkt 3 dotyczący ponoszenia kosztów w przypadku cofnięcia odwołania, który może spowodować, iż odwołujący mimo cofnięcia odwołania poniosą pewne koszty.
Cofnięcie odwołania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta